Stowarzyszenie „Polskie Miasta Cittaslow” skutecznie kończy realizację Ponadlokalnego Programu Rewitalizacji. Jego celem były działania inwestycyjne połączone z aktywizacją społeczną lokalnych środowisk. Na ponad 90 lokalnych projektów, realizowanych w 19 miastach, wydano prawie 50 mln euro.
Teraz przed siecią polskich miast Cittaslow nowe zadanie w postaci zaplanowania wspólnych przedsięwzięć do 2027 roku w ramach Programu, z którego skorzysta 21 gmin Warmii i Mazur. Włodarze miast członkowskich spotkali się w Mierkach pod Olsztynkiem, żeby przedyskutować działania, jakie będą realizować. „Mamy naprawdę bardzo duże zamiary jeśli chodzi zarówno o środki, które możemy pozyskać z naszego Warmińsko-Mazurskiego RPO, ale myślimy też o funduszach bezpośrednio europejskich. Pewna siła naszego stowarzyszenia polega na tym, że potrafimy patrzeć w sposób bardzo holistyczny” – przekonuje Jacek Kostka, prezes Polskiego Stowarzyszenia Miasta Cittaslow i burmistrz Górowa Iławeckiego.
Stowarzyszenie Miast Cittaslow okazało się sprawdzonym, rzetelnym partnerem samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Dzięki inwestycjom udało się spełnić potrzeby lokalnych społeczności, które często były zagrożone wykluczeniem. „Bardzo dobrze miasta Cittaslow wykorzystały swój czas w tym okresie programowania, który mamy sfinalizowany. I przed nami następna perspektywa. Chcemy kontynuować po prostu też rozwój miast Cittaslow w regionie. Zastanawiamy się, w jakiej formule będzie można tego dopełnić, jakie pieniądze zabezpieczyć” – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
Przyszłość Stowarzyszenia koncentruje się wokół opracowania wspólnej koncepcji projektów służących realizacji Celu 2 polityki UE „Bardziej przyjazna dla środowiska, niskoemisyjna Europa”. Taki kierunek rozwoju zapewnia realizację zarówno potrzeb regionu, jak i priorytetów Unii Europejskiej.
Stowarzyszenie Polskich Miast Cittaslow to szansa na dalszy, zrównoważony rozwój małych i średnich miast z naszego województwa. A nowa perspektywa wsparcia finansowego z budżetu Unii Europejskiej może sprawić, że miasteczka te będą coraz lepszym miejscem do życia.