Pandemia koronawirusa znacznie ograniczyła dostęp do miejsc, w których jesteśmy narażeni na bezpośredni kontakt z innymi osobami. Część instytucji powoli otwiera się na odwiedzających. To np. biblioteki. Musimy liczyć się jednak ze specjalnymi zasadami. „Na razie w naszych pomieszczeniach ograniczamy liczbę osób, które przychodzą, wydzieliliśmy oddzielne stanowiska do zwrotu zbiorów. Klienci, pracownicy obsługujący klientów chodzą w maseczkach, mają rękawiczki, wszędzie są gotowe do użycia płyny do dezynfekcji rąk” - mówi Andrzej Marcinkiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.
Książki wypożyczać możemy zarówno przez Internet, jak i na miejscu, w bibliotece. Nie możemy jednak samodzielnie brać książek z regałów. „Książki podaje tylko i wyłącznie bibliotekarz i to bibliotekarz jako jedyna osoba porusza się swobodnie po bibliotece” - podkreśla Krzysztof Dąbkowski, dyrektor olsztyńskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Nieczynne są też czytelnie.
W niektórych bibliotekach, np. w Planecie 11, zamontowany jest trezor, dzięki któremu chcąc zwrócić książkę nie musimy wchodzić do budynku, wystarczy włożyć książkę do specjalnego otworu w ścianie. Książki trafiają później na kilkudniową kwarantannę. „Książki, które zostały zwrócone, przez pięć dni są w kwarantannie i w naszym katalogu są one określone jako wypożyczenie wstrzymane, czyli jeśli takie hasło pojawi się w katalogu, a książka będzie widniała jako „do wypożyczenia” w znaczeniu, że znajduje się w zbiorach i w bibliotece na miejscu, ona jednak przez pięć dni musi leżakować” - wyjaśnia Krzysztof Dąbkowski. „Zarówno ozon, którym można wyozonować, jak i środki dezynfekcyjne niszczą książki i temu nie możemy ich poddać. Po prostu odczekują swoje, na papierze wirus przetrwa kilkanaście godzin maksymalnie, a ponieważ część okładek jest plastikowa, na okładkach plastikowych zgodnie z badaniami koło 70 godzin, więc my dokładamy jeszcze trzy dni na zakładkę i po tygodniu książki są gotowe do wypożyczenia” - dodaje Andrzej Marcinkiewicz.
Planując wizytę w bibliotece musimy również pamiętać o tym, że od godziny 14 do 15 w Bibliotece Miejskiej i od 13 do 14 w Bibliotece Wojewódzkiej trwa przerwa na dezynfekcję.