Spotkanie nad szachownicą miało zwrócić uwagę na problem dużej liczby zachorowań na nowotwory układu oddechowego na Warmii i Mazurach. Ma to związek przede wszystkim z paleniem tytoniu.
Szachy trenują pamięć, uczą logicznego myślenia, cierpliwości i wytrwałości. Mogą być dla pacjentów formą terapii w chorobach nowotworowych. „Osoby, które chorują na choroby nowotworowe, muszą mieć wiele cierpliwości, myślenia, podejmowanie trudnych decyzji, ale jednocześnie odpowiedzialnych” - mówi Irena Petryna, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie.
Tomasz Rak to wicemistrz Polski seniorów 2017 w szachach. Symultana szachowa, jaką rozegrał z uczestnikami spotkania, wśród których byli zaproszeni goście, pracownicy szpitala, pacjenci i dzieci z niepublicznego przedszkola Promyczek, okazała się nie być prostą rozgrywką. Współorganizatorami akcji „Pokonaj Raka Szachami” były fundacje „Zdrowe Płuca” oraz „Szalony Krasnolud”. Za możliwość zmierzenia się na szachownicy z mistrzem Tomaszem Rakiem zawodnicy wrzucali pieniądze do specjalnej skarbonki. Cały dochód z akcji zostanie przeznaczony na środki higieny osobistej dla najbardziej potrzebujących pacjentów szpitala.