WSPIERAMY

EKO
NGO

AKADEMIA PIŁKARSKA SYLWESTRA CZERESZEWSKIEGO ,,CZEREŚ SPORT OLSZTYN"

  • Kopernik TV
  • AKADEMIA PIŁKARSKA SYLWESTRA CZERESZEWSKIEGO ,,CZE...

Wiosna zaczyna się w Olsztynie

PROSTO Z OLSZTYNA
Pierwszy dzień wiosny i… Mikołaj Kopernik. Początek nowej pory roku w Olsztynie był okazją do dyskusji o dokonaniach Mikołaja Kopernika i potencjale turystycznym, jaki niesie za sobą jego związek z Olsztynem

Tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika – to przyrząd, który służył do przedstawienia pozornego ruchu słońca i wyznaczenia równonocy, a tym samym pierwszego dnia wiosny. To jedyne na świecie zachowane do dziś narzędzie wykonane przez Kopernika znajduje się na ścianie olsztyńskiego zamku już od 501 lat. Dodatkowo w 2018 roku obchodzimy 545. rocznicę urodzin astronoma. Stąd pomysł na wydarzenie „Wiosna zaczyna się w Olsztynie”, zorganizowane przez Urząd Miasta. „Jesteśmy wdzięczni, że Toruń wydał na świat Kopernika, dumni jesteśmy z tego, że Kopernik zamieszkał w Olsztynie, na Warmii, tutaj na Warmii powstały trzy jego największe dzieła, a dwa właśnie w Olsztynie” - podkreśla Krzysztof Otoliński, dyrektor Biura Promocji Urzędu Miasta Olsztyna.

Wydarzenie otworzyła konferencja naukowa, podczas której badacze analizowali wpływ odkryć Kopernika na współczesną astronomię i pojmowanie wszechświata. Była to także okazja do rozważań na temat wykorzystania potencjału turystycznego, jaki niesie za sobą związek Mikołaja Kopernika z Olsztynem i regionem. „Mikołaj Kopernik to jest ambasador Olsztyna, ambasador regionu, i to jest wartość dodana, to nam daje przewagę” - podkreśla Jarosław Słoma, I zastępca prezydenta Olsztyna. Pomóc ściągać turystów do regionu ma także Szlak Kopernikowski, wiodący przez miejscowości związane z życiem i pracą astronoma. „Musimy spowodować takie działania, żeby region był identyfikowany z Mikołajem Kopernikiem. Promocja szlaku turystycznego z pewnością ku temu będzie służyła” - mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Po konferencji naukowej mieszkańcy Olsztyna oraz turyści mogli w Planetarium obejrzeć film „Co się stało z kalendarzem?”. Równocześnie dzieci i młodzież mogły skorzystać z warsztatów plastycznych i zajęć z robotyki w Planecie 11. Dorosłych recitalem uraczył Cezary Makiewicz.

Miejskie obchody pierwszego dnia wiosny zorganizowano po raz drugi.